UTXO

مانده تراکنش خروجی (UTXO) چیست؟

فهرست مطالب

تعریف

مفاهیم و تعاریف بسیاری در تحلیل ‌آنچین مورد استفاده قرار می‌گیرند و هر کدام کاربرد متفاوتی دارند. هدف اصلی به وجود آمدن این مفاهیم و تعاریف افزایش دقت و کارایی تحلیل آنچین است. با گسترده‌تر شدن بازار کریپتو، تعداد افرادی که با دیدگاه بلند مدت سرمایه‌گذاری می‌کنند نیز افزایش یافته است. در کنار این افراد موسسات مالی و شرکت‌های تجاری که معمولا معاملات و سرمایه گذاری بلند مدت انجام می‌دهند نیز وارد این بازار شدند . در نتیجه گسترش  دیدگاه سرمایه گذاری بلند مدت، تعداد کیف ‌پول‌هایی که فقط تراکنش ورودی دارند افرایش یافته است. به بیان ساده‌تر کوین‌هایی که به منظور انباشت بلند مدت خریداری می‌شوند افزایش پیدا کرده است و میزان درصد شناوری بیت‌کوین (کوین‌هایی که در دسترس فعالین برای معامله قرار دارد) کم‌تر شده است.

محاسبه این کوین‌ها در تحلیل آنچین منجر به خطای محاسبات در شاخص‌های زیادی مانند فشار عرضه و تقاضا، متوسط قیمت خرید، میزان سوددهی و … می‌شود. در نتیجه حذف کوین‌های انباشت شده از محاسبات مفید و کاربردی است. برای حذف این نوع کوین‌ها در محاسبات و تحلیل‌ها، کافیست از مفهوم UTXO در محاسبات شاخص‌های مختلف استفاده کنیم.

نحوه استفاده

اصطلاح UTXO مخفف عبارت (Unspent Transaction Output) است. در واقع UTXO یک مدل و متد محاسباتی در بلاکچین بیت‌کوین است. در این متد کوین‌های کیف‌ پول‌هایی که تراکنش خروجی نداشته باشند، در نظر گرفته نمی‌شوند. به بیان ساده‌‌تر تنها کوین‌هایی که در تراکنش شرکت داشته باشند، ‌ولی منتقل نشده‌ باشند را به عنوان کوین‌های فعال در شبکه  مورد محاسبه قرار می‌دهد.

عبارت “تراکنش خروجی خرج نشده” اشاره‌ای به همین موضوع دارد. در این متد یک ‌UTXO قابلیت تغییر ندارد. در تراکنش‌ جدید UTXO‌های قدیمی از بین می‌روند و یک UTXO جدید تولید می‌شود.

برای درک بهتر و ساده‌تر می‌توانیم UTXO‌ها را مانند پول نقد  فرض کنیم. برای رسیدن به ارزش مورد نیاز در یک تراکنش، از ترکیب‌های متفاوت از  UTXOها استفاده می‌شود. به عنوان مثال در نظر بگیرید هر UTXO یک اسکناس یا سکه است. اگر 50 دلار پول نقد داشته باشید، ممکن است چندین ترکیب مختلف وجود داشته باشد:

یک اسکناس ۵۰ دلاری

پنج اسکناس ۱۰ دلاری

ده اسکناس ۵ دلاری

چهار اسکناس ۱۰ دلاری و دو اسکناس ۵ دلاری

و غیره…

در هر یک از این موارد، با وجود داشتن تعداد و نوع اسکناس‌های متفاوت، همیشه دقیقاً ۵۰ دلار دارید. UTXO‌ها نیز ساختاری مشابه دارند. وقتی یک موجودی را در کیف پول خود مشاهده می‌کنید، ممکن است بر اساس سابقه تراکنش‌های خروجی، این موجودی در واقع از ترکیب چند UTXO تشکیل شده باشد. این UTXO‌ها وقتی با هم جمع شوند، موجودی کیف پول شما را تشکیل می‌دهند.

همچنین مانند پول نقد، ارزش UTXO‌ها را نمی‌توان تغییر داد. به عنوان مثال برای خرید یک فنجان قهوه با قیمت ۳.۷۵ دلار اگر فقط پنج اسکناس ۱۰ دلاری دارید، باید یک اسکناس ده دلاری پرداخت کنید. با تحویل دادن اسکناس ۱۰ دلاری باقی مانده پول خود را دریافت کنید. در این مثال، ۶.۲۵ دلار دریافت می‌کنید.

UTXO‌ها نیز به روشی مشابه رفتار می‌کنند. همانطور که نمی توانید یک قسمت از اسکناس خود را برای پرداختی با ارزش کمتر از ارزش کل اسکناس خود استفاده کنید، نمی توانید بخشی از یک UTXO را در تراکنش ارسال استفاده کنید. اگر می خواهید ۳.۷۵ بیت‌کوین برای شخصی بفرستید، اما فقط یک UTXO به ارزش ۱۰ بیت‌کوین در کیف پول خود دارید، باید کل UTXO را برای گیرنده ارسال کنید و سپس مقدار اضافی آن را با یک ‌UTXO جدید دریافت کنید. (البته، این فرآیند توسط پروتکل بلاک‌چین انجام می‌شود و نیازی نیست که برای بازگرداندن مقدار اضافی تراکنش به گیرنده اعتماد کنید). به این ترتیب، وقتی این انتقال را انجام می‌دهید، گیرنده ۳.۷۵ بیت‌کوین دریافت می‌کند و ۶.۲۵ باقیمانده در در تراکنش به عنوان یک UTXO جدید و کوچکتر به آدرس شما ارسال می‌شود.

اگر بخواهید ۱۳.۷۵ بیت‌کوین برای کسی بفرستید باز هم وضعیت مانند پول نقد است. شما باید دو UTXO بفرستید (درست مانند تحویل دادن دو اسکناس 10 دلاری). یکی به طور کامل مصرف می‌شود و دیگری نیاز به تغییرات در قالب یک UTXO جدید دارد.

نکته مهمی که وجود دارد در حین انجام تراکنش و تغییر دادن ‌UTXO‌ها شما باید هزینه این تغییر را بپردازید که به عنوان کارمزد انتقال یا تراکنش شناخته می‌شود.

utxo

جمع بندی

بررسی و ردیابی UTXOها مانند بررسی کوین‌ها یا کیف پول‌ها یک راه برای به دست آوردن اطلاعات در مورد فعالیت‌های درون شبکه است. اندازه، سن، و تعداد UTXOهای منتقل شده در یک بلاکچین، داده‌های مفیدی برای تحلیل آنچین محسوب می‌شوند. تحلیل داده‌های مربوط به UTXO نسبت به بررسی کوین‌‌‌ها در پیش بینی رفتار آینده بازار کاربردی‌تر است. دلیل این برتری چشم پوشی از کوین‌‌های خارج از دسترس است.

میزان نقد شوندگی چگونه محاسبه می‌شود؟

فهرست مطالب تعریف مفاهیم و تعاریف بسیاری در تحلیل ‌آنچین مورد استفاده قرار می‌گیرند و هر کدام کاربرد متفاوتی دارند. هدف اصلی به وجود آمدن این مفاهیم و تعاریف افزایش دقت و کارایی تحلیل آنچین است. با گسترده‌تر شدن بازار کریپتو، تعداد افرادی که با دیدگاه بلند مدت سرمایه‌گذاری می‌کنند نیز افزایش یافته است. در …