شاخص SSR چیست؟

فهرست مطالب

تعریف

در بازارهای مالی میزان تقاضا و عرضه (نحوه محاسبه میزان تقاضا/عرضه: تعداد خریداران/فروشندگان ضرب در میزان سرمایه آن­‌ها) مهم­ترین عامل در تغییر قیمت است.

اگر میزان تقاضا در بازار بیشتر باشد، قیمت­‌ها افزایش خواهد یافت و اگر عرضه از میزان تقاضا پیشی بگیرد، قیمت­‌ها کاهش خواهند یافت. تمام سبک‌ها و روش‌های تحلیلی بر پایه همین دو عامل به وجود آمده‌اند. به صورت کلی فعالین و سرمایه‌گذاران در بازار به دنبال بررسی میزان عرضه و تقاضا هستند تا معاملات خود بر اساس برتری عرضه یا تقاضا انجام دهند.

میزان تقاضا در بازار وابسته به قدرت خرید فعالین آن بازار است. برای سنجش قدرت خرید فعالان بازار کریپتو از شاخص SSR  استفاده می­‌شود. این شاخص مارکت کپ بیت کوین را نسبت به موجودی تمامی استیبل کوین­‌های بازار نمایش می­‌دهد. زیرا در بازار کریپتو بیشترین حجم معاملات مربوط به جفت ارز‌هایی است که یک طرف آن استیبل‌کوین (اکثرا تتر) است.

فرمول محاسبه

فرمول

 دو عامل اصلی در تغییر این نسبت تاثیر گذار هستند:

  • قیمت بیت کوین
  • تعداد کل استیبل کوین‌های موجود

نکته: مجموع مارکت کپ استیبل‌کوین­‌های USDT, TUSD, USDC, USDP, GUSD, BUSD, DAI, SAI‌  در این شاخص مورد محاسبه قرار می‌گیرد.

نحوه استفاده

زمانی که مقدارSSR  پایین باشد، قدرت خرید فعالان بازار برای خرید بیت کوین بالا است در واقع با مقدار ثابتی دلار هنگامی که ‌SSR پایین باشد مقدار بیشتری بیت کوین می‌شود خریداری کرد. در مقابل زمانی که مقدار این شاخص بالا باشد، میزان بیت کوین کمتری با همان میزان سرمایه می‌توان خرید.

زمانی که قدرت خرید فعالین بالا باشد و سنتیمنت بازار مثبت باشد، فعالین قادر به ایجاد تغییرات صعودی بیشتر در قیمت هستند. در واقع فشار تقاضایی بیشتری با حجم کمتر نقدینگی می‌توانند ایجاد کنند.

در نتیجه پایین بودن مقدار شاخص SSR به عنوان نشانه مثبت برای شروع روند صعودی و نشانه ایی برای پایان یافتن روند نزولی باشد.

SSR

بالا بودن مقدار شاخص  SSR، نشان دهنده‌ی قدرت خرید پایین فعالین است.

در این حالت، حتی با وجود سنتیمنت صعودی (مثبت) میزان تاثیر قدرت خرید فعالان بازار بروی قیمت بیت‌ کوین کمتر است. این موضوع دارای تاثیرات منفی بر انتظارات فعالین است.

آن­‌ها با وجود شرایط مثبت و ورود نقدینگی به بازار شاهد افزایش کند قیمت هستند که باعث می‌شود از ادامه روند صعودی قیمت دلسرد شده و اقدام به فروش کنند.

در نتیجه بالا بودن مقدار شاخص  SSRمی‌­تواند به عنوان نشانه­‌ای برای پایان روند صعودی و شروع روند نزولی باشد.

SSR

به عنوان مثال  اگه مقدار SSR برابر با ۵۰ باشد به این معنا است که با تمام استیبل‌ کوین‌های موجود تنها ۲ درصد  از بیت‌‌‌ کوین‌های بازار را می‌توان خریداری کرد.

با توجه به نحوی محاسبه  بالا، هر چقدر که  مقدار SSR کمتر باشد درصد بیت‌کوین بیشتری می‌توان خریداری کرد و برعکس.

جمع بندی

به این دلیل که حجم معاملات بیت‌کوین با استیبل کوین در بازار بسیار زیاد است و می‌توان گفت تقریبا اکثر معاملات بیت کوین با استیبل کوین‌ها انجام می‌شود، بررسی میزان قدرت خرید صرفا براساس استیبل کوین‌ها به اندازه کافی دقیق است و می­‌توانیم از آن نتیجه قابل قبولی برای تشخیص قدرت خرید (تقاضا) به دست آوریم.

باتوجه به اینکه شاخص SSR اکثر استیبل‌کوین‌های رایج در بازار را شامل می‌شود، این شاخص بهتر از بررسی نمودار‌های دامیننس هر استیبل (مانند دامیننس تتر) است.

اندیکاتور SOPR چیست؟ (Spent Output Profit Ratio)

فهرست مطالب تعریف در بازارهای مالی میزان تقاضا و عرضه (نحوه محاسبه میزان تقاضا/عرضه: تعداد خریداران/فروشندگان ضرب در میزان سرمایه آن­‌ها) مهم­ترین عامل در تغییر قیمت است. اگر میزان تقاضا در بازار بیشتر باشد، قیمت­‌ها افزایش خواهد یافت و اگر عرضه از میزان تقاضا پیشی بگیرد، قیمت­‌ها کاهش خواهند یافت. تمام سبک‌ها و روش‌های تحلیلی …

میزان نقد شوندگی چگونه محاسبه می‌شود؟

فهرست مطالب تعریف در بازارهای مالی میزان تقاضا و عرضه (نحوه محاسبه میزان تقاضا/عرضه: تعداد خریداران/فروشندگان ضرب در میزان سرمایه آن­‌ها) مهم­ترین عامل در تغییر قیمت است. اگر میزان تقاضا در بازار بیشتر باشد، قیمت­‌ها افزایش خواهد یافت و اگر عرضه از میزان تقاضا پیشی بگیرد، قیمت­‌ها کاهش خواهند یافت. تمام سبک‌ها و روش‌های تحلیلی …